Pavasarinis vejos tręšimas: kuo, kada, kiek ir kaip tręšti?
Ankstyvą pavasarį, kai nutirpsta sniegas ir pasimato veja - galima įvertinti kaip jai sekėsi žiemoti. Tai laikas pasirūpinti veja ir paruošti ją artėjančiam intensyviam augimo sezonui. Vienas svarbiausių darbų – pavasarinis vejos tręšimas. Tinkamai parinktos ir laiku išbarstytos trąšos vejai padės atsigauti po žiemos, sustiprins jos šaknis ir paskatins augimą.
Kada pavasarį pradėti tręšti veją?
Optimalus laikas pradėti vejos tręšimą pavasarį priklauso nuo kelių veiksnių. Pirmasis ir vienas svarbiausių – kad dirvožemis būtų sušilęs iki +7–10°C. Jei dirva bus per šalta, augalai nesimaitins išbertomis trąšomis. Antrasis – dirvožemio būklė vandens atžvilgiu. Jei anksti pavasarį, užlipus ant vejos, po kojomis žliugsi vanduo, tai ženklas, kad dar nėra tinkamas metas tręšti. Svarbu palaukti, kol dirvožemis pradžius ir po kojomis nebebus juntamas didelis vandens kiekis. Sušilus ir pradžiuvus dirvožemiui, laikas naudoti trąšas. Dažniausiai šis laikas ateina kovo - balandžio mėnesiais.
Ar gali būti per vėlu tręšti pavasarinėmis vejos trąšomis?
Trumpas atsakymas – ne. Tačiau reiktų atkreipti dėmesį, kad tręšiant vėliau, vėliau atsigaus ir pati veja, taip pat jos augimas nebus itin aktvyus.
Kokios maisto medžiagos reikalingos vejai pavasarį? Kodėl?
Pavasarį vejai reikalingiausios šios maisto medžiagos:
Azotas (N): svarbus, nes skatina žolės lapų augimą, suteikia vejai sodrią žalią spalvą. Dažniausiai per žiemą azotas išsiplauna į gilesnius dirvožemio sluoksnius ir anksti pavasarį vejai jo trūksta. Dėl šios priežasties reikia pakankamo jo kiekio, kad veja galėtų vėl optimaliai augti ir vystytis.
Fosforas (P): atsakingas už kitų maisto medžiagų įsisavinimą, stiprina šaknis, padeda žolei atsigauti po žiemos. Fosforas reikalingiausias augalo šaknims, nes be jo jos negali vystytis sveikos. Ši maistinė medžiaga yra nejudrus elementas dirvožemyje, perteklinis jo kiekis „susiriša“ į augalams neprieinamas formas. Negana to, fosforą augalų šaknys gali įsisavinti tik tuomet, jei trąša nutolusi nuo šaknų zonos ne daugiau nei per 3 milimetrus. Kitaip sakant, patręšus praeis nemažai laiko, kol žolės šaknys galės pasisavinti šį elementą. Dar vienas svarbus dalykas yra tas, kad augalų šaknys seka maisto medžiagas, ypatingai fosforą, gilyn. Jei nėra užtikrinamas optimalus maisto medžiagų kiekis gilesniuose dirvožemio sluoksniuose, vejos šaknys formuojasi paviršiuje. Tokia veja, su silpna šaknų sistema, yra daug jautresnė drėgmės trūkumui, kuris beveik kiekvienais metais susidaro vasarą. Naudodami trąšas vejai pavasarį su dideliu fosforo kiekiu skatinsime sveiką vejos šaknų vystymąsi ir augimą.
Kalis (K): gerina žolės atsparumą sausrai, ligoms ir kenkėjams. Dėl kalio trūkumo lėtėja vejos augimas, sutrinka maisto medžiagų ir vandens transportavimas augale. Trūkstant kalio augalų lapai greičiau sensta. Šio elemento daugiausiai reikia jauniems vejos lapams.
Aptarus reikalingiausias vejos mitybinius elementus - svarbu pasirinkti teisingas vejos trąšas su tinkama NPK proporcija
Rinkoje galima rasti įvairių vejos trąšų rūšių. Renkantis trąšas atkreipkite dėmesį į jų sudėtį. Pavasarinės vejos trąšos turėtų turėti tokią ar panašią sudėtį: pavasarinės vejos trąšos NPK(S) 16-15-15(7), pavasarinės vejos trąšos NPK(S) 18-11-13(7)+mikro. Šios vejos trąšos yra kompleksinės ir jų sudėtyje yra: azoto 16-18%, fosforo 11-15%, kalio 12-15%, sieros 7-10% ir mikroelementai. Tokios trąšos labiausiai tinka pavasariniam vejos tręšimui. Taip pat labai svarbu, kad visi elementai būtų vienoje granulėje. Tokios trąšos būna šiek tiek brangesnės, bet tai leidžia tolygiai išbarstyti trąšas vejoje.
Kokį vejos trąšų kiekį tręšti pavasario sezonu?
Pagrindiniam vejos tręšimui pavasarį rekomenduojame naudoti nuo 2 iki 4 kilogramų trąšų arui. Toks kiekis užtikrins pakankamą azoto kiekį, o fosforo ir kalio užteks iki rudens.
Kaip teisingai tręšti veją?
Tolygų trąšų išbarstymą ir pasiskirstymą padės užtikrinti trąšų barstytuvas.
Jei tręšimo metų susidarė trąšų sankaupos jas būtina išsklaidyti, kad sankaupų vietose neišnyktų (arba kitaip – „neišdegtų“) veja.
Nušluokite trąšas nuo asfalto, trinkelių ir kitų dangų bei paviršių, kad nepakistų jų spalva trąšoms ištirpus.
Jei žemė yra sausa rekomenduojame palaistyti veją, kad trąšos greičiau tirptų.
Neskubėkite po tręšimo pjauti žolės. Palaukite, kol trąšos ištirps. Priklausomai nuo drėgmės kiekio, tai gali užtrukti keletą dienų.